אודות שדה אליעזר

מושב שדה אליעזר הוא בין המושבים היחידים בארץ אשר מייצג 26 עדות שונות. התושבים הראשונים של היישוב הגיעו מקריית שמונה ומיסוד המעלה והנם ייסדו את היישוב בתאריך 11  לנובמבר שנת 1952. לאחר זמן מה, אל החלוצים הראשונים הצטרפו גם עולים חדשים ממקומות שונים בעולם, כגון, רומניה, צ'כוסלובקיה, יוגוסלביה ופולין.

כיום היישוב מכיל כ800 תושבים.

מקור השם של היישוב שדה אליעזר

מקור השם הגיעה ממשפחת רוטשילד המפורסמת, אליעזר הוא הנכד של הברון רוטשילד, הידוע גם כ"אבי היישוב" בארץ ישראל.

באותה התקופה, אליעזר היה סגן נשיא חברה להתיישבות היהודית בארץ ישראל הנקראת פיק"א.

עדות

אוכלוסיית המושב הנה מעורבת וכוללת יוצאי מזרח אירופה, תורכיה, סין, גרמניה, ארצות ערב, צברים (ילידי הארץ) ועוד. ביישוב יש תושבים שהם מסורתיים, דתיים והרוב הנם חילונים. בכל הנוגע לבית כנסת, יש רק בית כנסת אחד שהוא משותף גם לספרדים וגם לאשכנזים.

מחייה

המייסדים של היישוב התגוררו בפחונים שהתמקמו ממש בכניסה אל היישוב. לאחר הקמת היישוב באופן רשמי, נבנו 70 בתים – יחידות דיור בגודל של חדר וחצי. דירות אלו נבנו בזכות התקציב של הסוכנות היהודית. כיום התושבים גרים בבית גדולים עם נוף מדהים והמקום מכיל יותר מ200 יחידות דיור.

תעסוקה

עם הקמת היישוב, נוצרה תכנית שכללה משק חקלאי, אשר לרוע המזל אינה הצליחה לפרנס של כל התושבים באזור ותושבים אלו נזקקו לעבוד מחוץ ליישוב. לאחר שהחקלאות התפתחה, רוב תושבי היישוב התפרנסו באמצעותה.

נכון להיום, היישוב הוא מרכז האטרקציות ואנשים רבים מכל רחבי הארץ מגיעים לכאן לחופשות, צימרים, רכיבה על סוסים ועוד. עקב כך, רוב הפרנסה מגיעה מתחום התיירות והאטרקציות. בנוסף לכך, חלק מהתושבים עוסקים בענף המסחר, שירותים ותעשייה.

חינוך

רוב הילדים בשדה אליעזר לומדים מחוץ ליישוב. הבחירה היא רחבה – בקיבוץ אילת השחר ישנו בית ספר יסודי שנקרא "מבוא הגליל", בדרום העמק קיים בית ספר בשם "רמת כורזים", בנוסף לכך יש בתי ספר יסודיים גם ביסוד המעלה, צפת וחצור הגלילית.

בתי ספר תיכוניים וחטיבות ביניים נמצאים ב"עמק החולה", בקיבוץ כפר בלום, דפנה ועוד.